Saturday, August 7, 2010

The Organic Growth of Tent Cities (Part 1)

I just finished reading Cristopher Alexander's A New Theory of Urban Design (1987), which I found directly applicable to tent cities.  The book takes an anti-masterplanning stance towards urban design and instead emphasizes organic growth, similar to a living organism.  "The Idea of a Growing Whole" is the central theme of the theory.

"What happens in the city, happens to us.  If the process fails to produce wholeness, we suffer right away.  So, some how, we must overcome our ignorance, and learn to understand the city as a product of huge network of processes, and learn just what features might make the cooperation of the processes produce a whole (19)."Alexander proposes a single over riding rule to be followed:

Every increment of construction must be made in such a way as to heal the city.

After this, seven intermediate rules of growth are introduced:

1. Piecemeal growth
"It is necesssary that the growth be piecemeal, and furthermore that the idea of piecemeal growth be specified exactly enough so that we can guarantee a mixed flow of small, medium, and large projects in about equal quantities."

2. The growth of larger wholes
"Every building increment must help to form at least one larger whole in the city, which is both larger and more significant than itself."

3. Visions
"Every project must first be experienced, and then expressed, as a vision which can be seen in the inner eye (literally).  It must have this quality so strongly that it can also be communicated to others and felt by others, as a vision."

4. The basic rule of positive urban space
"Every building increment must create coherent and well shaped public space next to it."

5. Layout of large buildings
"The entrances, the main circulation the main division of the building into parts, its interior open spaces, its daylight, and the movement within the building, are all coherent and consistent with the position of the building in the street and in the neighborhood."

6. Construction
"The structure of every building must generate smaller wholes in the physical fabric of the building, in its structural bays, columns, walls, windows, building base, etc. in short, in its entire physical construction and appearance."

7. Formation of centers
"Every whole must be a 'center' in itself, and must also produce a system of centers around it."

My next step is to map the tent city in Ann Arbor and see how these rules have been applied.

11 comments:

 1. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well..
  kil çadir

  ReplyDelete
 2. I really enjoyed reading this post, big fan. Keep up the good work andplease tell me when can you publish more articles or where can I read more on the subject? psd to wordpress

  ReplyDelete

 3. kıl çadır üretim ve imalatı yapan Sıla Kıl Çadır Peker Dokumacılık bilgilendirme sayfasıdır. Kıl çadır üretim ve imalatı nasıl yapılır tüm fiyatlar nasıl hesaplanır hepsini ele aldık. Deha fazla bilgi almak veya kıl çadır siparişi vermek için bizler ile iletişim kurabilir isiniz.
  kıl çadır
  Kıl çadır Osmanlı döneminden öncelerine kadar dayanan büyük bir tarihe sahiptir. Ancak özellikle Osmanlı döneminde sıklıkla kullanılmasından dolayı artık Osmanlı ile özleşmiş durumdadır. Öyle ki, yurt dışında yaptığımız çadırların sahipleri Türk Çadırı ve Osmanlı Çadırı olarak telaffuz etmekteler. Otantik ve estetik görünüme sahip olan çadırların maliyetleri de alternatif yöntemlere göre çok öndedir. 8 Kuşaktır firmamız üretim imalat ve satışını yapmaktadır. Tüm dünyada sadece Türkiye’de üretim yapıldığının bilgisini de vermekte fayda var.
  kıl çadır
  Kurulum ve tiplerine göre çadırlar çeşitli isimlerle adlandırılmaktadır. Bunları da tek tek açıklıyor ve bilgilerini veriyor olacağız.


  Kıl Çadır’da Lider Marka
  İşinin ehli olan firmanın çalışma alanları sürekli değişmektedir. Eski Türklerin Yörük hayatını yansıtan bu önemli çadırları sizlerde tüm alanlarınıza dahil edebilirsiniz. Birçok bölgelerde sürekli görebilir ve hayatınıza önemli değerler katan firmalar arasında yer almaktadır. Kendini geliştiren ve bir o kadar firmasına değer katan profesyonel elemanları ile sınırsız sayıda referans görebilirsiniz. Neredeyse tüm Türkiye’ye hizmet eden ağlarımızla hayatınıza etki yapacak malzemeleri kısa sürede bulabilirsiniz. Sizde her tüyden yapılan bu çadırlara ulaşmanız çok kolaydır.

  ReplyDelete
 4. Balon Süsleme ile sizlerde artık özel günlerde ve etkinliklerinizde bu hizmetimizi kullanabileceksiniz.

  ReplyDelete
 5. Kıl Çadır eskiden günümüze gelen kültürümüzün en önemli mimari eşyalardan biridir. Sizlerde kıl çadır hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizi ziyaret edin.

  ReplyDelete
 6. Aside from this, cannabidiol, if used with THC, can help treat pain associated with a lot of conditions, such as arthritis, cancer, and sclerosis, to name a few. pure CBD store

  ReplyDelete